Kiedy stosować leki na katar?
Katar, nazywany także nieżytem nosa, to nagromadzenie dużych ilości wydzieliny, która powoduje trudności z oddychaniem i może skutkować nawet osłabieniem zmysłu węchu i smaku. Aby złagodzić taki objaw, można sięgać po leki na katar dostępne w aptekach bez recepty.
Jak działają leki na katar?
W przypadku występowania tego typu dolegliwości chodzi przede wszystkim o to, aby złagodzić nieprzyjemne symptomy. W tym celu stosuje się podejście objawowe, do którego sprawdzają się leki na katar. Takie preparaty mają bowiem na celu usuwanie wydzieliny, wraz z obkurczeniem błony śluzowej nosa. Trzeba jednak stosować je zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty, aby nie doprowadzić do podrażnienia śluzówki.
Kiedy sięgnąć po preparaty na katar?
Najczęściej sięga się po nie w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych, za które najczęściej odpowiadają rhinowirusy oraz koronawirusy. Do kataru może jednak doprowadzić także reakcja alergiczna, zazwyczaj na pyłki kwiatów, sierść zwierzęcą, a także kurz. W przypadku alergii pojawiają się też często inne objawy, takie jak łzawienie z oczu, dlatego też same preparaty łagodzące katar mogą nie być wystarczające.
Jak widać leki na katar sprawdzają się nie tylko w przypadku przeziębienia, ale także alergii. Takie preparaty należy jednak stosować zgodnie z zaleceniami, aby uniknąć nieprzyjemnych skutków ubocznych.