Wrzody żołądka i ich leczenia
Wrzody żołądka to ubytki w błonie śluzowej pojawiające się na wewnętrznych ścianach tego narządu, którym dodatkowo towarzyszy bolesny stan zapalny oraz nadżerki. W jaki sposób dochodzi do ich powstania, a także jak przebiega proces leczenia? Serdecznie zachęcamy do lektury.
Przyczyny wrzodów żołądka
W większości przypadków przyczyną ich powstawania jest bakteria Helicobacter pylori, choć tak naprawdę występuje ona nawet u 80 proc. z nas. Dlatego też uważa się, że za wrzody żołądka odpowiada ta bakteria, choć uaktywniająca się pod wpływem różnych czynników współistniejących, zwłaszcza stresu, niezdrowej diety, palenia tytoniu, a także częstego przyjmowania różnego rodzaju preparatów przeciwzapalnych.
Leczenie wrzodów żołądka
Leczenie odbywa się wielotorowo. Podstawą jest przede wszystkim przyjmowanie antybiotyków, a także preparatów określanych jako blokery pompy protonowej. Te ostatnie mają na celu zmniejszenie wydzielania soku żołądkowego. Absolutną podstawą, aby nie potęgować objawów, jest także odpowiednio dopasowana dieta. W jej przypadku istnieje wiele wykluczeń takich jak produkty smażone i wędzone, tłuste i ostre dania, a także napoje gazowane.
Jak doskonale widać wrzody żołądka to poważna choroba, którą jednak można wyleczyć. Medycy zalecają także odpowiednie zmiany w stylu życia, aby przyspieszyć proces leczenia, a także nie doprowadzić do nawrotów, które niestety także mogą się zdarzać.