Co to jest test prywatnego inwestora i w jakim celu się go wykonuje?
Praktycznie każde postępowanie restrukturyzacyjne wiąże się z kwestią niedozwolonej pomocy publicznej. W celu weryfikacji podobnych kwestii powstał test prywatnego inwestora. Na czym polega i kiedy się go wykonuje? Odpowiedź znajdziesz w tym wpisie.
2021-07-14, 16:30

Na czym polega pomoc publiczna?

Pomocą publiczną nazywamy sytuację, w której dany przedsiębiorca może chcieć uzyskać wsparcie od państwa lub przy użyciu środków publicznych w jakiejkolwiek formie. Może występować pod postacią zasobów państwowych, jako zmniejszenie wysokości zobowiązań w wyniku układu, rozłożenie płatności na raty, czy też odroczenie daty płatności. Z założenia jest niedozwolona, oprócz sytuacji, w których mieści się w progu określonym przez Prawo restrukturyzacyjne. Test prywatnego inwestora pomaga kontrolować tę kwestię.

test prywatnego inwestora

Czym jest test prywatnego inwestora?

Aby ocenić, czy dofinansowanie podmiotu gospodarczego w oparciu środki pochodzenia publicznego nie zakrawa o działanie niezgodne z Prawem, wykonuje się Test Prywatnego Inwestora. Na jego podstawie sprawdza się czy w danych okolicznościach i sytuacji wolnego rynku zdobyte aktywa zostały pozyskane w ramach racjonalnie działającego inwestora prywatnego. Celem jest zatem zdobycie odpowiedzi na pytanie, czy przyznane wsparcie mogłoby zostać udzielone na analogicznych zasadach przez podmiot prywatny, który kieruje się zyskiem ekonomicznym.

KONTAKT / AUTOR
Ania Kowalska
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.